So this is the ad I keep seeing. My 99 cents at Wendy's. It just drives me crazy!
I know so many people that go to pick up a "cheap" meal at drive through. "But I order from the dollar menu rather than the value meal menu so it must be better." Really? Really?!!!! Let's think about this for a minute. If I talk about two people, myself and my husband. Say we go through and get 2 things of fries, 2 sandwiches, and 2 drinks...at the very least we are spending $6. Let me tell you from experience...that will NOT fill up my husband. In fact, he could eat all 6 of those items and still want something else. Not only would he not be full but he would have taken in tons of toxic food that would drain his energy, add lbs to his body, and make his next workout that much harder.
Let me offer you an alternative. Go buy $3 worth of ground beef and $3 worth of veggies. Seriously, do you know how much food that is? Add some spices to the ground beef and brown it. Throw in the $3 worth of frozen or fresh veggies...doesn't matter what they are...just throw them in. Cook it all together, maybe add a little oil. Now split that in half between two people. Talk about a filling meal! Oh yeah, and because you need something to wash it down go grab a glass of water. Can't stand the water? Fine...buy $2 worth of veggies and $1 worth of water flavoring (i.e. crystal light or better yet green tea bags.) Either way, its a much more filling meal, no guilt, and most likely you'll have seconds for the next night.
So next time you are thinking..."I'll just go cheap tonight"...go home and open your fridge!
No comments:
Post a Comment